Гідроізоляція басейну
Ця технологічна операція включає в себе цілий комплекс матеріалів і робіт, частина з яких виконується в процесі спорудження чаші (бетонної або поліпропіленової). Поверхня зроблених на заводі чаш із полімерних матеріалів і композитів потребує додаткової обробки лише під час оздоблення декоративним матеріалом. Щоправда, такому полімеру, як акрил, додаткове покриття зазвичай не потрібне.
Навіщо потрібна гідроізоляція басейну
Комплекс заходів і матеріалів, що забезпечують водонепроникність басейнової чаші, насправді забезпечує:
- Зручність і безпека користування;
- Безпека проживання;
- Естетичність поверхні.
А якщо детальніше, то, по-перше, ненадійна гідроізоляція призводить до відшарування облицювання - керамічного, скляного або полімерного. Це і погіршує зовнішній вигляд, і може призвести до травм, наприклад, ударів, саден і порізів.
По-друге, коли протікає чаша, що стоїть на даху або всередині приміщення, виникає реальна загроза для всього будинку, SPA-закладу, готелю або іншого об'єкта. Ви, напевно, розумієте, що і в мінімальній "водоймі" міститься близько 2 кубометрів (2 тонни!) води. Цього цілком достатньо, щоб затопити нижній поверх і (або) створити проблеми з фундаментом будівлі.
Чаша з монолітного залізобетону всередині приміщення повністю готова до нанесення гідроізоляційних матеріалів
Уникнути проблем, викликаних витоком води, нескладно - треба лише суворо виконувати всі вимоги щодо створення в чаші водонепроникного шару. Щоправда, під силу це лише професіоналам. Можете бути впевнені на 100% - 100%. гідроізоляція басейну, виконана компанією "СТРОЙБАССЕЙН" буде надійною і довговічною.
Трохи теорії щодо гідроізоляції басейнів
Ви, напевно, знаєте, що басейнова чаша, встановлена в котловані, зазнає високих механічних (статичних і динамічних) навантажень з боку ґрунту зовні та води зсередини. І, оскільки в ґрунті зазвичай присутня вода, чаша має бути водонепроникною в обох напрямках. Для цього ми забезпечуємо її борти і дно надійною гідроізоляцією, як зовні, так і з внутрішньої сторони.
Чаша з армованого збірного бетону потребує багатошарової гідроізоляції (усередині та зовні) через безліч міжблокових швів
Механічне навантаження на всю басейнову конструкцію беруть на себе: каркас зі сталевої арматури в бетоні; скловолокна і (або) полімерні волокна - в композитних, поліпропіленових і акрилових "водоймах".
Гідроізоляції потребують, як правило, чаші, виготовлені з поліпропілену і бетону. Готова поліпропіленова чаша, "зшита" методом зварювання з окремих листів, сама є гідроізоляційним шаром, але лише за однієї умови. Треба, щоб її шви були бездоганними - виконаними спеціальним обладнанням по чистій і сухій поверхні. У такому разі поверхня полімерної чаші зберігатиме цілісність довгі роки й десятиліття.
З бетонною чашею питання гідроізоляції басейну вирішується комплексно, чи то її структура монолітною, чи то збірною. Технічними умовами передбачено три етапи:
- Внесення спеціальних добавок до складу бетонної суміші;
- Облаштування гідроізоляції зовні басейнової чаші;
- Нанесення водонепроникних матеріалів зсередини - на дно, борти і в кути чаші.
Спеціальний бетон гідротехнічних сортів має більш високі вимоги лише до гідроізоляції, у всьому іншому він менш примхливий, ніж його полімерні "колеги". Тому бетонні чаші служать близько 50 - 100 років і більше.
Хімічний захист чаші забезпечує склад як основного, так і облицювального матеріалу. Він необхідний, оскільки вода в басейновій чаші являє собою досить агресивне середовище, що містить спеціальні хімічні сполуки:
- Бактерициди;
- Фунгіциди;
- Антивірусні препарати.
Вони можуть змінювати кислотно-лужний баланс води так, що цемент, який входить до складу чаші і клеїв для її облицювання, піддається корозії. Схожими властивостями володіє і морська вода. Отже, цемент, що входить до складу бетону, має бути захищений спеціальними добавками.
Напилення гідроізоляції механізованим способом
Клей для скляної, порцелянової або кахельної плитки і мозаїки також виготовлений на основі портландцементу, який слабо протистоїть кислому і солоному середовищу. Тобто, для облицювання чаші треба використовувати плиткові клеї особливих сортів.
Практика гідроізоляції басейнів
Фахівці кажуть, що головна якість гідроізоляційного матеріалу - здатність проникати в пори бетонної основи або полімерцементної підкладки і під час застигання перетворюватися на монолітний шар. На друге місце ставлять такі показники, як: міцність, еластичність і довговічність готового шару гідроізоляції.
Для забезпечення водонепроникності басейнової чаші використовують різні за агрегатним станом типи гідроізоляції:
- Густа рідина, що напилюється механізованим методом
- Дуже густа обмазувальна маса, яку наносять валиком, пензлем або шпателем,
- Гнучкі, листи і рулони, які наклеюються або наплавляються на поверхню бетону.
При цьому рулонні матеріали (ПВХ, ТПО) призначені для зовнішньої гідроізоляції, що захищає чашу від ґрунтових вод. Обмазувальні матеріали поставляються або повністю готовими, або у вигляді порошку, який необхідно зачиняти водою. Їх використовують як зовні (наприклад, рідкий каучук, бітум, епоксиди та інші смоли), так і всередині (полімерцементні склади). Напилювана гідроізоляція (розчин полімерних матеріалів або само-полімеризуюча рідина) використовується, як правило, лише зсередини.
Укладання декоративно-захисного покриття з лайнера (сині тони) на шар гідроізоляційного матеріалу (світло-коричневий)
Один із варіантів внутрішньої гідроізоляції басейнової чаші (на основі еластичного полімерцементного складу) виконується в такій послідовності:
- Затворення водою полімерцементного матеріалу в пропорції, строго обумовленій Технічними умовами.
- Нанесення шару готового розчину завтовшки не менше 1 мм (витрата - 1,5 кг/кв. м).
- Укладання армувальної сітки зі скловолокна, щільністю 58 г/кв. м.
- Нанесення поверх сітки другого шару полімерцементу тієї ж 1 - 1,2-міліметрової товщини.
Можливо, для Вас ця технічна інформація зрозуміла повністю, і Ви, хоч і не фахівець, але добре орієнтуєтеся в будматеріалах. Однак і в цьому випадку, пропонуємо подумати - чи варто відмовлятися від послуг професіонала?
Створення поліпропіленової чаші всередині бетонного ложа
Якщо Ви прагнете заощадити витрати або ж любите будувати-майструвати у вільний від роботи час, то прагнення самому облаштувати свій домашній басейн цілком зрозуміле. Щоправда, і в цьому випадку рекомендуємо порадитися з фахівцями фірми, що встановила або спорудила для Вас басейнову чашу. Зокрема майстри компанії "СТРОЙБАССЕЙН" обов'язково розкажуть про все, чого вимагає надійна гідроізоляція для басейну.
Схема одного з типових варіантів гідроізоляції з облицюванням
Після завершення гідроізоляції чаші, слід приступати до нанесення декоративно-захисного (оздоблювального) шару. Його створюють шляхом фіксації клеєм на цементній основі таких матеріалів:
- плитки (керамічної, скляної, порцелянової), розміром, зазвичай, 200х100 мм і 150х100 міліметрів;
- малоформатної мозаїки (скляної, порцелянової), не більше 25х30 мм;
- гнучкого листового лайнера (з полівінілхлориду або акрилу), 300х200 мм.
Виконувати оздоблення басейнової чаші силами новачка (в т. ч. власноруч) не рекомендують ні фахівці, ні досвідчені користувачі та власники басейнів. Адже і найміцніша плитка (скляна і порцелянова), і найкращий лайнер (з ПВХ) вимагають застосування цілого комплексу матеріалів. Причому, всі (!) технологічні операції виконувати треба ретельно. Зазвичай це під силу лише професіоналам, зокрема й компанії "СТРОЙБАССЕЙН".