
Коагулянти і флокулянти для очищення води в басейнах: що це, навіщо потрібні і як використовувати
Пил і органічні частинки, нестача освітлення і підвищена температура викликають помутніння води в басейні. Якщо проглядається дрібна суспензія, яку не усуває фільтрація, з'явився неприємний запах, використовують спеціальні очищувальні засоби.
Коагулянти та флокулянти
Це речовини, що групують найдрібніші елементи в грудки, здатні осідати. Більшість частинок твердих забруднень заряджені негативно і відштовхуються одна від одної. Вони не йдуть на дно.
Коагуляція - це дестабілізація зарядів і з'єднання дрібних частинок у більші під дією сил зчеплення. Вони стають важчими грудками і впадають в осад. Щоб викликати цей процес, у воду додають коагулянти. У їхньому складі речовини із зарядом, протилежним до заряду частинок у воді, що спричиняють помутніння. Відбувається нейтралізація зарядів і зчеплення елементів.
Флокуляція - наступний етап очищення. У воду вносять розчинні полімери, що з'єднують конгломерати забруднень. Вони не впливають на заряд частинок, а утворюють полімерні зв'язки. Сполуки випадають в осад і усуваються фільтром або пилососом для басейнів. Багато засобів виконують обидва процеси - коагуляцію і флокуляцію, тому не потрібно застосовувати два окремі препарати.
Важливо! Коагулянти не усувають грибки та бактерії. Для цього застосовують інші види хімії для басейнів.
Види коагулянтів і флокулянтів
У препаратах використовують органічні та неорганічні речовини. Вони змінюють заряд частинок і утворюють полімерні зв'язки. У коагулянтах міститься один із компонентів:
- Гідрохлорид або поліоксихлорид алюмінію - найпоширеніший органічний елемент із низьким вмістом металу та солей. Він не сприйнятливий до змін температури навколишнього середовища. Його залишок у басейні після усунення осаду невеликий, не потрібне додаткове очищення. Ефект від процедури залишається більш тривалий час навіть за зниженої температури води, ніж після інших видів коагулянтів.
- Сульфат алюмінію - неорганічний компонент, чутливий до кислотного і лужного середовища. Перед використанням потрібно врівноважити pH води до діапазону 6,5-7,5. Взимку і восени ця речовина не застосовується, оскільки за холодної температури вона не діє. Сульфат алюмінію утворює підвищену кількість солей, що призводить до зміни pH води. Після очищення потрібна нормалізація кислотно-лужного балансу.
- Сульфат заліза позбавляє масляної плівки, усуває важкі метали і запах сірководню. Від препарату залишається осад, що не перевищує 1 % від маси реагенту.
- Діоксид титану - ефективно очищає воду, у нього найкоротший період відстоювання, коштує дорого. Додатковий ефект - дезінфекція. Після його застосування не потрібне використання хлору.
Флокулянти показують високу ефективність у формуванні пластівців після коагуляції навіть у сильно забрудненій воді. Найпоширеніші речовини з такою дією:
- Поліакриламід - використовують тільки в комбінації з коагулянтом.
- Катіоно-активні флокулянти - можна застосовувати окремо.
- Поліакрили, поліаміди та інші похідні поліетилену.
- Крохмаль, целюлоза, альгінат натрію - органічні флокулянти.
Форми випуску коагулянтів і флокулянтів:
- Рідка - розчин, який додають у воду.
- Тверда - таблетки і гранули, їх поміщають у скімери.
Розроблено кислотні склади для усунення іржі. Вони видаляють іони міді, заліза, марганцю тощо. Перед використанням препарату вимірюють вміст металів у воді. Норма - не більше 0,8 мг/л.
Як використовувати?
Перед початком робіт визначають, який тип забруднення спричинив помутніння води. Для цього використовують тести на вміст металів, кальцію, перевіряють наявність масел і водоростей. Залежно від типу забруднення вибирають препарати і відповідну форму випуску. Готують засоби індивідуального захисту - респіратор і рукавички.
Очищення проводять у кілька етапів:
- Перевіряють pH води. Це підготовка середовища для введення препаратів. Допустимий кислотно-лужний показник - 7,2-7,6. pH врівноважують кислотними або лужними компонентами.
- Розраховують, яку кількість засобу застосувати відповідно до ємності басейну. Рідкий концентрат розводять 1 до 5 і заливають у чашу. Порошок з активною речовиною щонайменше 15 % розмішують 1 до 1 з водою і вводять у басейн. Коагулянти діють у стандартній концентрації 10-12 годин.
- За необхідності, додають флокулянт, щоб він зібрав осад у більші грудки. Тоді усунути його буде простіше.
- Після випадання осаду його усувають пилососом або сачком у дрібну сітку і вмикають фільтрацію.
Спосіб застосування коагулянтів залежить від методу обробки, який буває двох видів:
- Поступовий - засіб подається повільно через насос-інжектор або в таблетованій формі розчиняється в скіммері протягом певного часу за увімкненого фільтра.
- Ударний - засіб вводять у басейн вручну в максимально допустимій кількості. Фільтр вмикають у режим циркуляції на 10-15 хвилин, насос вимикають. Якщо залишити фільтрацію, вода мутніє, оскільки утворені пластівці розбиваються. Коагулянт у підвищеній концентрації діє 6-8 годин. Сформований осад усувають пилососом і вмикають фільтрацію.
Послідовно застосовуючи коагулянти і флокулянти від надійних виробників відповідно до інструкції, вдається ефективно усунути помутніння води. Більшість препаратів завдяки оптимальній формулі складу формують стійкі грудки осаду, тому достатньо використовувати один засіб.
Середній рейтинг 5 / 5. Кількість голосів: 1